Jak uprawia się winorośle?

list W kategorii: Newsy comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 90

Z roku na rok daje się zauważyć wzrost zainteresowania uprawą winorośli w naszym kraju. Pojawiają się one na działkach i w przydomowych ogrodach, gdyż cenimy smak własnoręcznie wyhodowanych owoców, lubimy wykorzystywać je w kuchni i do produkcji przetworów, a sama roślina i jej pnącza mają dużą wartość dekoracyjną. Jak uprawiać winorośl, aby zachwycała wyglądem i owocami?

Winorośl – gatunek i stanowisko

Nie od dziś czerwone wino jest jednym z naszych ulubionych trunków, który pasuje i do ważnych oraz uroczystych wydarzeń i do kameralnego obiadu z rodziną lub znajomymi. Coraz więcej osób chce spróbować własnoręcznej hodowli winorośli, gdzie uzyskane w ten sposób owoce stają się ważnym składnikiem produkcji domowych win.

Na rynku do wyboru mamy liczne odmiany deserowe, deserowo-winne czy gatunki idealne do dekoracji altan. Trzeba pamiętać, że nasz klimat nie jest idealny do tego typu hodowli, więc o ile nie uda się zapewnić ciepłego i cichego stanowiska, lepiej wybrać wtedy odmiany o wczesnej lub średniej porze dojrzewania winogron. Będzie je można zebrać przed pojawieniem się pierwszych przymrozków, które mogłyby je uszkodzić.

Cechy winorośli do uprawy na działce

Winorośl powinna być odporna na niskie temperatury, choroby występujące w danej okolicy, na końcu należy przeanalizować też wielkość i smak owoców, jakie chcielibyśmy uzyskać. Sadzonki należy wkopać z ziemią wokół korzeni, najlepiej w okolicach kwietnia lub później w miesiącach ciepłych: czerwcu, lub lipcu, gdy rozwinęły się już liście.

Wymagają one ciepłego i słonecznego miejsca oraz lekkiej gleby, którą okresowo warto nawozić. Można sadzić je w zagłębieniu lub tuż przy ścianie, zachowując niewielką odległość między roślinami. Przed zimą sadzonki należy przyciąć, okopać ziemią, co ma uchronić pędy i korzenie przed szkodliwym działaniem bardzo niskiej temperatury. Winorośl należy podlewać w okresach dużych upałów lub przesuszenia piaszczystych gleb, korzenie nie mogą być zalane, co może wpływać na pojawienie się chorób.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło