Jakie powinny być prawidłowe temperatury win?

list W kategorii: Newsy comment Komentarze: 0 favorite Wyświetlenia: 248

Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek przyjęcie bez wznoszenia toastów aromatycznym winem. Osoby, które chcą je serwować, muszą zastanowić się, czy lepiej wybrać wino z Chile, z Francji, czy może z Portugalii. Gdy zdecydują się na odpowiednie trunki i dobiorą kieliszki, w których powinny być serwowane, muszą też pamiętać o tym, że różne wina powinny być podawane w różnych temperaturach. Jak podawać wino czerwone, a jak białe?

Czy to prawda, że czerwone wina należy serwować w temperaturze pokojowej? 

Jedną z popularniejszych teorii dotyczących serwowania wina jest ta, że czerwone wino powinno być podawane w temperaturze pokojowej. Rzeczywiście tak jest, jednak warto pamiętać, że w tym przypadku przez wspomnianą temperaturę pokojową rozumiemy taką, która waha się w okolicach 16-18 stopni Celsjusza. Często zdarza się tak, że w domach czy innych pomieszczeniach jest cieplej, w związku z czym warto przed podaniem schłodzić delikatnie trunek. Istotną zasadą, jeżeli chodzi o czerwone wino, jest też ta, że niektóre mocniejsze trunki dobrze poddać dekantacji, czyli przelać je do karafki, aby się napowietrzyły, czego efektem będzie uwalnianie najlepszych aromatów.

Jaka jest optymalna temperatura serwowania białych, różowych i musujących win? 

Z zupełnie inną sytuacją mamy do czynienia w przypadku białych win. Takie alkohole powinny być serwowane w temperaturze wynoszącej 7-10 stopni Celsjusza. Osoby, które je podają, zwykle chłodzą wino w lodówce. Jednak z uwagi na to, że temperatura, która tam panuje, jest niższa, dobrze wyjąć wino z lodówki na około pół godziny przed planowanym podaniem. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku różowych win. Wina musujące także powinny być schłodzone.

W ich przypadku optymalna temperatura wynosi około 6-10 stopni Celsjusza. Przygotowując trunki do podania, warto mieć na uwadze, że po nalaniu do kieliszka stosunkowo szybko się nagrzewają nawet o 1 czy 2 stopnie. Serwowanie win w nieodpowiedniej temperaturze może sprawić, że stracą swój wyjątkowy smak. Właśnie dlatego warto zadbać o to, aby były odpowiednio schłodzone, aby móc delektować się ich aromatem i smakiem.

Niedziela Poniedziałek Wtorek Środa Czwartek Piątek Sobota Styczeń Luty Marzec Kwiecień Maj Czerwiec Lipiec Sierpień Wrzesień Październik Listopad Grudzień

Rejestracja nowego konta

Posiadasz już konto?
Zaloguj się zamiast tego lub Zresetuj hasło