Ciekawostki
Inwestycja W Wino

Wybór wina do długoterminowego przechowywania nie może być przypadkowy. Najlepszą inwestycją będzie wino czerwone wytrawne lub słodkie, bogate w taniny, o odpowiednio wysokim poziomie kwasowości, alkoholu i zawartości cukru. Wina białe oraz różowe nie powinny dojrzewać dłużej niż rok od zabutelkowania. Średnia temperatura przechowywania powinna wynosić ok. 12°C. Wino należy trzymać w zaciemnionym, wentylowanym pomieszczeniu.
Korek Czy Nakrętka?

Zwolenników stosowania nakrętki jako formy zamknięcia butelki wina jest tyle samo, co przeciwników. Amatorzy tego rozwiązania podkreślają, że eliminuje się w ten sposób ryzyko zepsucia wina wadą choroby korka oraz dostania się tlenu do butelki. Przeciwnicy wskazują na kulturę picia wina i tradycję, którą niesie za sobą korkowe zamknięcie.
Degustacja I Ocena

Nie trzeba być sommelierem, by móc oceniać walory smakowe kosztowanego wina. Proces degustacji składa się z trzech ocen – koloru, zapachu i smaku. Ocena wizualna pozwala określić kondycję oraz charakterystykę wina. Wprawiając kieliszek w ruch obrotowy oceniamy zapach i jego bukiet. Ostatni etap to ocena smaku skupiająca się na oszacowaniu słodkości, kwasowości, ciężkości oraz zawartości tanin i alkoholu.
Temperatura Wina

Zbyt zimne wino traci swój aromat, a zbyt ciepłe – zniekształca doznania smakowe. Dlatego tak ważne jest podawanie tego trunku w odpowiedniej temperaturze. Idealną dla win musujących, w zależności od ich koloru i smaku, jest skala 5-12°C. Wina białe powinny być chłodzone przez ok. 2 godziny (30 min. w coolerze wypełnionym lodem) i być podawane w temperaturze 8-12°C. Wina czerwone najlepiej będą smakowały, gdy ich temperatura wyniesie 14-18°C.
Podawanie Wina

Wino należy podawać w kieliszkach wykonanych z bezbarwnego, cienkiego szkła. Kieliszek należy trzymać za nóżkę, aby zapobiegać niechcianemu ogrzaniu jego zawartości. Wino białe należy podawać w kieliszkach o węższym kielichu i pojemności 200-300 ml, wina czerwone – 300-500 ml. Kieliszki napełniamy do 1/3 zawartości, aby ograniczyć wpływ temperatury otoczenia na aromat i smak wina oraz umożliwić swobodny ruch obrotowy.
Białe, Czerwone Czy Różowe?

Kolor wina zawiera w sobie wiele informacji. Na przykład wina czerwone są bogate w taniny, stąd zalecane są przede wszystkim do potraw mięsnych (steki, wieprzowina). Z kolei wina różowe mimo że produkowane są również z winogron czerwonych, zawierają mniej taniny i ich maceracja trwa krócej. Dzięki temu są tak orzeźwiające i doskonale uzupełnią lekkie potrawy, jak sałatki czy dania rybne. Wina białe produkowane są nie z białych, ale niebieskich winogron! Są znane z doskonałej kwasowości, dlatego najbardziej pasują do sałatek, białego mięsa, owoców morza oraz serów.